Ahşap kapılar evin içinde kullanılan kapı modelleridir. Salon kapısı, mutfak kapısı, yatak odası kapısı, tuvalet kapısı, banyo kapısı yani evin içinde olan tüm kapılar için ahşap kapı tercihi yapılmalıdır. Evin içinde genel olarak zaten ahşap kapı modelleri kullanılmaktadır. Ancak bazen tatil evlerinde ahşap kapı yerine plastik kapı tercihi de yapılabiliyor.

İşte, tercih edebileceğiniz ahşap kapı modelleri;

  • Camlı Ahşap Kapılar: Camlı olan ahşap kapılar evlerde sıklıkla tercih edilen kapı modelidir. Özellikle salon kapısı camlı kapı olarak tercih edilirken yatak odası kapıları full ahşap olarak tercih edilmektedir. Camlı kapıların evi geniş gösterme özelliğinden faydalanmak isterseniz siz de salon kapısı için tercihinizi camlı ahşap kapılardan yana kullanabilirsiniz.
  • Düz Ahşap Kapılar: Ahşabın üzerine hiçbir işleme yapılmadığında düz bir şekilde kapı takılmaktadır. Düz ahşap kapılar özellikle evinde renkli kapı tercihi yapacak olanlar için ideal bir seçimdir. Çünkü desenli kapıların boyanması zordur. Desenlerinden dolayı boyarken fırça izi kalmaktadır. Bunun için de özellikle kapısını renkli kullanacak kişiler düz ahşap kapı tercihinde bulunmalıdır.
  • Desenli Ahşap Kapılar: Ahşabın üzerine çeşitli desenler işlenmektedir. Bu işlenen desenler çeşitlilik göstermektedir. Bazı ahşap kapılar klasik olan dikdörtgen bir desene sahipken, bazı ahşap kapılar çok detaylı desenlere de sahip olabilmektedir. Ahşap kapı modelleri desenli kapı tercihi yapacak olan kişilerin özellikle evlerinin geniş olmasına özen göstermelidirler. Aksi takdirde ev olduğundan daha küçük görünecektir.

İç mekan tasarımlarında kullanılan kapılar çoğunlukla ahşap kaplama malzemeden yapılır, ağaç yüzeyleri makinalarla bazı işlemlerden geçirilerek belirli kalınlıklarda doğal kaplamalar elde edilir. Kaplamalar  MDF üzerine özel işlem ile yapıştırılarak ahşap kaplamalı kapılarda kullanılan yüzey oluşturulmaktadır.

Yüzeylerine boya gerekmez, sadece cila uygulaması yapılır. Oda ve WC kapısı olarak istenilen ölçülerde üretilebilmektedir. Ayrıca çift kanat olarak istenilen genişlikte üretmek mümkündür. Fiyat açısından, komple masif diğer kapı modellerine göre daha ekonomiktir.

Ahşap kapı modelleri Doğal ahşap kaplama olduğundan görünümü ahşap kapıdan farklı değildir, gerçek ağaç hissini verir. Şık bir görüntüsü vardır. Bakımı kolay, hijyenik ve montajı kolaydır. Güneş ışınlarına ve çizilmelere, darbelere karşı dayanıklıdır. Uzun ömürlüdür. Çok alternatifli ahşap kaplama çeşitleri bulunmaktadır. Ahşap kapılar, iç mekânda her alanda kullanım için uygundur.