Ahşap olarak tasarlanmış olan bu ürünler mutfaklara; asalet, sıcak bir dokunuş, dayanıklılık, kolay dekorasyon, doğallık ve dayanıklılık katmaktadır. Ahşap mutfak dolapları modelleri görsel açıdan şık sunumların yapılmasına da olanak sağlamaktadır. Bu ürünler, bakımı yapılması şart olan ürünler arasında yer alır ve kullanım aşamasında dikkat edilmesi gerekmektedir.

Mutfakta ahşap mutfak dolapları kullananlar;

Ahşap mutfak dolap modelleri ısıya dayanıklı olan modelleri kapsa da mutfaklar da kullanımında dikkatli olunması gerekir. Bu konuda su itici olarak kullanılan yağın kullanılması gerekmektedir. Ahşap dolap ve çeşitleri konusunda yapılacak olan yağlama sizlerin sıkıntılarını ortadan kaldıracaktır. 1 ayda 1 kez ahşap dolabınızı akşam yağlamanız gerekir. Bu yağlama işlemi sonucu ahşap dolap modeli sabaha kadar yağı çeker. Yağlama işlemindeki amaç suyun ahşap dolabı içine girmesini önlemektir. Yani yağlamadan sonra ahşap su çekme ve emmez. Yağlama işlemi sadece ahşap olan tezgâhlar için kullanılmaz. Mermer olan tezgâhlarda da bu işlem arada sırada yapılması gerekir. Mermerdeki amaçta ahşap olan tezgâh ile aynıdır.

Ahşap mutfak dolapları ve tezgâhlarının çizilmesi, ezilmesi kolay olabilir. Bunun sonucunda oluşacak olan kıymaklar ise ellere zarar verebilir. Oluşan çiziklerin önüne geçmek adına rahatsız edici durumda oldukları zaman zımparalama işlemi yapabilirsiniz. Ahşap mutfak tezgâhı modelleri konusunda lamine tercih edildiyse kalınlığına bağlı olarak zımparalama işlemi değişebilir. Bundan dolayı ahşap mutfak dolapları satın alma işleminde dikkatli olmak gerekir. Ahşap mutfak dolabı modelleri ile uyum içinde bir görüntü sağlayan tezgâhlar desenli görünümlü yüzeyleri ile de doğanın ortasından gelmiş bir görüntü sergilerler. Ahşap mutfak kapakları ve tezgâhı kullanılmışsa mutfak dekorasyonunda buna göre tercih edilmesi gerekir. Ahşap rengi sizlerin seçeceği modele göre değişebilir ama ortak özellikleri doğal görüntülerinin var olmasıdır.

Ahşap mutfak tezgâhı ve ahşap mutfak dolapları kullanımında evyenin takılmasına dikkat edilmelidir. Silikon ile yapıştırılacak olan evyelerin yan tarafları zaman içinde su almaya başlar. Bu da böcek ve bakteri oluşumuna sebebiyet vereceğinden sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Ahşap mutfak tezgâhlarının temizliği konusunda özellikle ocak kenarlarında önem verilmelidir. Yağ ve yemek konusunda bu kısımlar daha çabuk kirlendiği için daha sık temizlenmelidir.