Son dönemde iç oda kapı modellerine eklenen melamin kapı modelleri, çeşitli içerik seçenekleri ve dayanıklılığı sayesinde uzun yıllar boyu kullanım imkânı sağlamasından dolayı çok fazla tercih edilmektedir.

Bu ürünlerin son üretim aşaması olarak emprenyeli dekor kağıtları yüksek yoğunluk ve özel yüzey zımparasına sahip hdf plakalara yüksek basınç ve ısı değerlerine ulaşabilen presler ile preslenerek hdf yüzeyine sabitlenir. Bu işlem sırasında tutkal gibi yapıştırıcı özelliğe sahip ürünler kullanılmaz. Isı ve yüksek basınç buradaki en önemli unsurdur.

Melamin Kapı Modelleri Nedir?

Melamin  birçok sektörde adını duyduğumuz bir üründür. Kapı sektöründe ki melamin nedir sorusunu yanıtlayalım. Doğadaki ağaç desenleri birebir olarak metal silindirlere işlenir. Bu işlem titizlik isteyen ve maliyetli bir süreçtir. Bu işlem sonrası ortaya ağaç deseni işlenmiş silindir şeklinde metal kalıp ortaya çıkar. Her desen için ayrı bir silindir gerekmektedir. Daha sonra özel baz kağıtlara bu silindirler yardımı ile renklendirme işlemi yapılır. Ortaya ağaç deseni olan ve farklı renklerde dekor kağıdı çıkar, fakat süreç burada bitmez. Dekor kağıtları emprenye hatlarında çeşitli işlemlerden geçerek dayanıklılık kazanır. Melamin kapı modelleri, Folyo kapıdan ayıran ve onu uzun ömürlü kılan en önemli işlem dekor kağıdının emprenye işleminden geçmesidir.

Melamin Kapı Modelleri Nerelerde Kullanılır?

Melamin kapı modelleri , iç oda kapıları olarak kullanılan kapılardır. İsteğe bağlı olarak değişen modelleriyle her türlü mekâna uyum sağlayabilirler. Çizilmeye ve darbelere karşı dayanıklı olması sebebiyle çok kullanışlıdırlar.

Melamin kapı üretiminde kullanılan melamin, organik bir bileşiktir. Plastik madde üretiminde kullanılan endüstriyel kimyasal maddedir. Bu malzeme MDF üzerine ısı ile uygulanarak melamin levhalar oluşturulur. Melamin kapı üretiminde bu levhalar kullanılır. Melamin kapı modelleri ve renkleri, kullanılan panellere göre çeşitlilik gösterir.

Melamin kapı yüzeyleri boya gerektirmez. Modellerine göre renkli ve kendinden desenlidir. İç kapılar, oda ve WC kapısı olarak istenilen ölçülerde üretilebilir. Ayrıca melamin kapıları çift kanat olarak istenilen genişlikte üretmek mümkündür.

Ahşap görünümlü melamin kapılar diğer kapı modellerine göre daha ekonomiktir. Ahşap desenleri sayesinde kapıya gerçek ahşap görünümü katar. Melamin kapılar kolay temizlenir, hijyeniktir ve dekoratiftir. Montajı kolay yapılır. Güneş ışınlarına ve çizilmelere, darbelere karşı dayanıklılığı diğer kapı çeşitlerine göre daha yüksektir. Uzun ömürlüdür.

Melamin kapı modelleri iç mekânda her alanda kullanım için uygundur. Bu tür kapıların ses geçirmezlik ve aleve dayanıklılık özellikleri artırılmak istendiği takdirde, üretimde kullanılan malzemeler farklılık gösterir.