Membran mutfak dolapları, dekorasyon anlamında özellikle bayanların çok özen gösterdikleri alanladır. Bunda şüphesiz bayanların mutfaklarda gün içerisinde çok fazla vakit geçirmeleri ve misafirlerini dahi genellikle bu alanda ağırlamalarından kaynaklanmaktadır. Teknoloji anlamında yapılan gelişmeler imalat sektörlerine de yansıdığı için mutfak tasarımı ve mobilya imalatı sektörü de bu teknolojilerden haliyle nasiplenmişlerdir. Bu nasiplenme farklı tasarımların ortaya çıkması ve bu tasarımlara ait mutfak dolap malzemelerini çeşitlerinin artması olarak sıralanabilir. Günümüzde mutfak tasarımlarında faydalanılan ürünlerden birisi de membran adı verilen malzemelerdir. Genellikle inşaat firmaları tarafından fakat son müşteri bazında da tercih edilen membran mutfak dolapları‘nın artıları ve eksileri bulunmaktadır.

Membran Mutfak Dolapları’nın İmalatı

Öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli nokta membran mutfak dolapları olarak adlandırılan ürünün sadece kabaklarının membran olduğudur. Çünkü çok özel tasarımlar haricinde ve ihtiyaç görülmediği noktalarda özellikle gövde malzemesi olarak membran kullanılması çok anlamsızdır. Membran kapaklar balonlama veya başka bir değişle pressleme adı verilen yöntemle imal edilmektedir.

Çok farklı renk ve desen ve kalitede üretilebilen membran mutfak kapakları hakkında tasarım önerileri almadan önce imalat detaylarını bilmeniz evinizde kullanacağınız ürünü daha rahat seçmenize imkan tanıyacaktır. Öncelikle membran mutfak dolaplarında gövde malzemesi olarak müşterinin veya imalatçı firmanın seçiminine göre Suntalam veya MDFlam tercih edildiğini tekrar belirtmekte fayda var. Bu gövde malzemeleri ise membran mutfak dolabı renkleri değişiklikler gösterse de genellikle mat beyaz veya parlak beyaz tercih edilmektedir.

  • Membran kapakları imalatı yapılmak için öncelikle ham mdf malzeme kullanılmaktadır. Ham sunta malzeme ile membran imalatı kesinlikle sağlıklı olmamaktadır.
  • Kapakların kullanılacak net ölçüde ham mdf malzemeden kesilmesi sonrasında üzerindeki pürüzlerin alınması gerekmektedir. Gözünüze pürüz olarak gelmeyen detaylar dahi zımpara yardımıyla alınmadığı taktirde press işleminden sonra baloncukların oluşmasına ve malzemelerin hatalı imal edilmesine neden olacaktır.
  • Ham malzemenin pürüzünün alınmasından sonra bir fırça yardımıyla özel bir yapışkan parçaların yüzeyine tatbik edilir. Bu işlem pvc olan membran malzemesinin makine yardımıyla malzeme üzerine basıldığında direkt olarak o bölgeye yapışmasını sağlayacaktır.
  • Pürüzleri alınan ve tutkallanan ham malzemeler aralarında bir miktar mesafe bırakılarak makineye yerleştirilir.
  • Malzemelerin makineye yerleştirilmesinin ardından membran mutfak kapakları oluşturmak amacıyla makine tablası kadar pvc malzeme malzemelerin üstüne yerleştirilir.
  • Makinenin kapağı kapatılarak makinenin belirli bir sıcaklığa gelmesi sağlanır ve press işlemi tamamlanır.
  • Press işlemi sıcaklık yardımıyla yapıldıktan sonra kapak açılır ve hazır olan membran mutfak dolap kapakları falçata gibi kesici bir alet kullanılarak kapakların kenarından biraz mesafe bırakılarak kesilip atıl durumda kalan pvc malzemeden ayrılır.
  • Çıkarılan membran kapak malzemeler yine falçata gibi kesici bir aletle jumba adı verilen kenarları temizlenerek son hale getirilir ve menteşelerin yuvalarının girebileceği delikler açılıp menteşeler yerleştirilir.

Membran Mutfak Dolapları Fiyatları

Membran mutfak dolabı farklı firmalar tarafından farklı desen ve modellerde, renklerde ve kalitede üretiliyor olduğu için çok farklı fiyat aralıklarına sahip olan malzemelerdir. Fakat biz size fikir olması açısından ortalam fiyatları baz alarak vereceğiz.

Membran mutfak dolapları fiyatları metre kare hesabıyla çıkarılmakta ve kapak fiyatları ayrı olarak alınabileceği gibi gövde dahil fiyatlandırma yapılarak direkt membran mutfak dolabı fiyatları da çıkarılabilmektedir. Sadece membran kapak satan firmalar olduğu da unutulmamalıdır. Sadece kapak satın alma işlemi genellikle gövdelerde bir değişiklik yapılmayacağı mutfak tasarımlarında tercih edilmektedir. Membran kapak fiyatları metre karesi 100 liradan başlamakta ve 200 liraya kadar imalatta kullanılan malzemenin kalitesine, imalatçı firmanın vermiş olduğu garantiye, kapakların rengine ve üzerindeki modellere göre değişiklikler göstermektedir.